Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Užitná plocha, podlahová plocha,… Jak se vyznat v jednotlivých pojmech?

Velikost nemovitosti je jedním ze zásadních údajů při její koupi i prodeji. Nejen v inzerátech však narazíte na různá označení: užitná, užitková, obytná, celková plocha atd. Co znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Vše najdete v článku.
uzitna plocha bytu

V případě, že se chystáte kupovat nebo naopak prodávat nemovitost, čeká vás drobná výzva. Vyznat se v pojmech, které značí velikost nemovitosti. Setkáte se tak například s:

 • užitnou plochou
 • celkovou užitnou plochu
 • užitkovou plochou
 • podlahovou plochou
 • obytnou plochou
 • celkovou plochou
 • a zastavěnou plochou

To není málo, že? 

Běžný příklad ze života: Prohlížíte si inzerát a vidíte užitnou plochu bytu 65 m2. Co to ale konkrétně znamená? Je to skutečně 65 m2? Nebo to je 65 m2 mínus 5 m2 lodžie, takže jen 60 m2? A je v těchto metrech započítaná uvedená sklepní kóje o velikosti 2 m2? Takže nakonec z uvedené velikosti 65 m2 může být třeba jen 58 m2…  

zmatena zena
Orientovat se v velikostech nemovitostí může být matoucí 

Co všemu moc nepřidává je i to, že pro samotné pojmy, které značí velikosti nemovitostí, neexistují jednotné definice = různé zdroje uvádí různé definice. Tak pojďme se na ně tedy podívat blíže, ať si v nich můžete konečně udělat pořádek. 

Užitná plocha je plochou, kterou můžete SKUTEČNĚ užívat

Definice užitné plochy (někdy také vnitřní užitné plochy) je převzatá z nařízení Evropské komise (ES) a je součtem metrů čtverečních obytných místností uvnitř vnějších stěn nemovitost, kterou můžete jako obyvatel nemovitosti skutečně užívat = obývací pokoj, kuchyně, ložnice, koupelna, toaleta a chodby. 

Do užitné plochy nespadá: 

 • terasy, balkony a lodžie
 • konstrukční prvky = např. sloupy, příčky, komíny a šachty
 • plochy, kde je umístěna klimatizace, topení nebo energetické generátory
 • půdy, sklepy, podkroví, kolárny a další společné prostory používané ostatními majiteli bytových jednotek
 • průchozí prostory = výtahy, schodišťové šachty a eskalátory

Celková užitná plocha

Do celkové užitné plochy se oproti užitné ploše započítává i plocha balkonů, lodžií, teras a sklepu. Půdy a podkroví pouze u rodinných domů. 

Na užitkovou plochu byste už neměli narazit 

Nepoužívá se, protože vychází z vyhlášky, která už byla zrušena. Pokud se s touto plochou čirou náhodou setkáte, tak jde o součet všech místností užívaných výhradně majitelem/nájemníkem bytu, ovšem bez ploch domovního vybavení a sklepů. 

ano nebo ne
Užitková plocha už by se neměla používat
Podlahová plocha = výměra bytu 

Definici podlahové plochy upravuje nařízení vlády. Podle nového občanského zákoníku (NOZ; § 1222) a příslušného prováděcího předpisu (nařízení vlády č. 366/2013 Sb.) je podlahová plocha součtem celé plochy bytu kromě lodžií (i zasklených), teras, balkonů a sklepů (pokud jsou umístěny mimo byt). Stejně tak do podlahové plochy nemůžete započítat plochy okenních a dveřních ústupků a nosné sloupy uprostřed místnosti. A zároveň, pokud má pokoj šikmé stropy (podkroví), tak se podlahová plocha počítá až od výšky 1,2 m. Do podlahové plochy se započítává kuchyňská linka, vestavěný nábytek, krb, kamna, umyvadlo, sprchový kout či schodišťové stupně. 

Pokud se v inzerátu setkáte s celkovou výměrou bytu, ve velké části případů se její význam kryje s podlahovou plochou.

Obytná plocha  

Definici obytné plochy stanovuje vyhláška a dá se jednoduše označit jako součet ploch obytných místností – do obytných místností se však počítá pouze místnost, která má minimální plochu alespoň 8 m2, je přímo osvětlená a větratelná, přímo nebo nepřímo vytápěná a určená k celoročnímu bydlení. Většinou jde tedy o obývací pokoji, kuchyni, ložnici a jídelnu. V případě, že byt tvoří jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2.

Obytná plocha bytu ve většině případů nezahrnuje:

 • lodžii, sklep, terasu atd.
 • koupelnu, WC, spíž atd. (plocha většinou menší jak 8 m2)
obyvaci pokoj jako obytna mistnost
Obývací pokoj patří do obytných místností
Celková plocha

S celkovou plochou sčítáte veškerou podlahovou plochu bytu, a to včetně příček, nosných stěn, pilířů, komínu, kuchyňské linky, vestavěných skříní a sloupů. Nezapočítává se do ní však plocha lodžií, teras, balkonů a sklepů. 

Se zastavěnou plochou se setkáte u pozemků

Zastavěnou plochu pozemku vypočtete jako součet zastavěných ploch všech staveb, které jsou na pozemku = kromě domu tedy i krytá stání pro auta, altány, zahradní domky, vydlážděná nádvoří, bazény atd. Do zastavěné plochy se započítávají předsazené konstrukce (např. balkony), které jsou podepřené sloupy. Naopak se do nich nezapočítávají přesahy střech či předsazené konstrukce, které nejsou podepřeny. Maximální procento zastavěnosti pozemku zpevněnými plochami může regulovat územní plán obce.

Chcete mít 100% jistotu, že kupujete nebo prodáváte správně?

Pokud se vám stále nedaří zorientovat a chcete mít 100% jistotu, že nemovitost koupíte/prodáte opravdu správně, kontaktujte nás. Rádi vám poradíme a pomůžu tak, abyste koupili/prodali za těch nejlepších podmínek.

Picture of Jakub Moravec
Jakub Moravec

Píšu novinky, tipy a doporučení
ze světa realit a financí

neplatici najemnik zklamani
Co dělat, když nájemník neplatí

Kdo nezažil, neuvěří. Vystěhovat neplatící nájemníky může být dost obtížné. Občanský zákoník je totiž chrání, i když přestanou plnit svoje povinnosti. Co v takové situaci můžete dělat a co rozhodně ne? Článek prozradí.

Čtěte více »