Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Buďte v obraze

„Zajdu do banky a za dva týdny mám peníze na účtu.” Tak pokud si takto představujete vyřízení hypotéky, budete nemile překvapení. Realita je totiž složitější. Jak moc? Článek prozradí.
jak dlouho trva vyrizeni hypoteky?

Doba vyřízení hypotéky se obecně odvíjí od řady faktorů. Záleží například na tom, na co si konkrétně půjčujete, jak moc jste aktivní, jak rychle odhadce dokáže určit cenu nemovitosti a také, v jakém období (situaci na trhu) o úvěr žádáte. Vždy si každopádně projdete těmito fázemi:

1. Výběr hypoteční banky vám zabere dlouhé hodiny i dny

S dobou vyřízení hypotéky jde ruku v ruce výběr banky, která vám dokáže dát ten nejlepší úvěr. Rozhodně tento krok neuspěchejte. Přece jen jde o závazek na dlouhou část vašeho života. Důkladně si tak prostudujte a porovnejte veškeré podmínky v jednotlivých bankách. Mějte přitom na paměti, že nejlevnější hypotéka nemusí být ta nejvýhodnější hypotéka. Banky se vás snaží nalákat především na nízkou úrokovou sazbu, ale ve výsledku často zaplatíte balík na souvisejících poplatcích.

znacka konec smrt hypoteka
Pozor! Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy tak nejvýhodnější hypotéka 

Rozhodně při hledání nejvýhodnější hypotéky nedoporučujeme využívat hypoteční kalkulačky a srovnávače. Ty totiž lákají na nejnižší možné úrokové sazby, kterých se ale v drtivé většině případů v bankách nedočkáte. Mnohem lepší je, když se obrátíte na KVALITNÍHO hypotečního poradcepohybuje se na hypotečním trhu denně a pomůže vám tak najít nabídku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům. Navíc má s bankami sjednané podmínky, na které vy sami nikdy nedosáhnete. 

2. Zajištění a dodání podkladů bance vám potrvá nejméně 1 až 2 týdny

Pokud už máte vybranou banku, která vám dá nejvýhodnější hypotéku, musíte jí předložit veškeré dokumenty. Abyste co nejvíce zkrátili čas, doporučujeme mít tyto dokumenty připravené už společně s žádostí o hypotéku: 

 • průkaz totožnosti a další doklad (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas)
 • potvrzení o výši příjmu od vašeho zaměstnavatele, nebo daňové přiznání, případně i výsledovku, pokud jste OSVČ či majitel s.r.o.
 • potvrzení o rodičovském příspěvku, pokud jste rodič
 • potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu
 • potvrzení o úhradě vyměřené daně
 • výpisy z běžného účtu za 3 až 6 měsíců
 • rezervační smlouvu nebo návrh kupní smlouvy
 • list vlastnictví
 • nabývací titul k nemovitosti
 • projekt výstavby a položkový rozpočet, pokud budete stavět nebo rekonstruovat
 • další dokumenty, které bude banka vyžadovat
rychlost štafeta běžec
Čím více budete připraveni, tím rychleji hypotéku získáte

3. Odhad ceny nemovitosti bankou trvá opět 1 až 2 týdny

Kromě všech těchto podkladů potřebuje banka také odhad nemovitosti pro hypotéku. Buď vám tedy po podání žádosti dá seznam odhadců, které můžete oslovit (v případě, že se obrátíte na jiného odhadce, tak hrozí, že banka odhad nebude akceptovat), případně si banka provede odhad rovnou sama. 

U bytů v novostavbách a u nových domů v pěkných lokalitách můžete využít i tzv. online odhad, kdy bance pošlete aktuální fotky bytu/domu a vyplníte potřebný formulář. Banka si pak na základě tržní ceny podobných nemovitostí v dané lokalitě odhad vypracuje. Toto řešení trvá většinou jen několik hodin, což je velkou výhodou, ale na druhou stranu často cena vychází níž, než když odhadce nemovitost navštíví.

4. Když to dobře jde, schvalování hypotéky trvá 1 týden

V okamžiku, kdy dodáte vše potřebné, ověří si banka vaši bonitu a zkontroluje úvěrovou historii. Pokud jí nebude cokoliv jasné, vyžádá si další podklady. Teprve poté rozhodne  zda a za jakých podmínek vám peníze půjčí.

TIP: Pokud využijete služby kvalitního finančního poradce, riziko, že banka vaši žádost zamítne, je minimální. Poradce by vás totiž už předem na případné problémy upozornil.

5. Podpis smlouvy a čerpání úvěru

Schválila vám banka hypotéku? Gratulujeme, vítězství je nadosah. Teď už jen stačí splnit podmínky čerpání hypotéky. Mezi ty patří:

 • podpis úvěrové smlouvy
 • podpis kupní smlouvy a potvrzení o zaplacení zbylé části kupní ceny z vlastních zdrojů
 • výpis z katastru nemovitosti se zástavním právem 
 • pojištění nemovitosti
michelangelo vítězství na dosah
Vítězství máte na dosah

Čím dřív tyto podmínky splníte, tím dřív můžete hypotéku načerpat. To v závislosti na typu úvěru probíhá buď jednorázově, nebo postupně. Vždy ale bezhotovostním převodem.

Doba vyřízení hypotéky

Pokud tedy vše půjde hladce, hypoteční úvěr vyřídíte zhruba za 4 týdny. Záleží ale ještě, za jakým účelem si peníze půjčujete.

 • Refinancování hypotéky – nejjednodušší situace, kdy nepotřebujete bance dodávat tolik podkladů a často si vystačíte i s původním odhadem ceny nemovitosti. Délka vyřízení je cca do 2 týdnů.
 • Hypotéka na nákup domu nebo bytu – pokud se nevyskytnou žádné komplikace, zvládnete hypotéku vyřídit do 4 týdnů. S online odhadem nemovitosti i dříve.
 • Hypotéka na stavbu domu – nejnáročnější situace, kdy pro banku potřebujete také připravený projekt a položkový rozpočet stavby. Od těchto dokumentů se pak odvíjí i odhad nemovitosti. Počítejte tak s dobou minimálně 6 týdnů. 
 • Hypotéka na rekonstrukci nemovitosti – stejně jako u stavby domu se neobejdete bez projektu, jen odhad nemovitosti bude jednodušší. Čas vyřízení hypotéky se tak zkrátí na cca 5 týdnů. 
 • Hypotéka na vypořádání majetkových poměrů – vypořádání dědického podílu nebo společného jmění manželů při rozvodu trvá cca 2 týdny. 
Získejte tu nejvýhodnější hypotéku. A bez starostí

Získáme vám hypotéku s těmi nejlepšími podmínkami na trhu. Vyřešíme veškeré smlouvy, předávací protokoly,… i komunikaci s finančními institucemi. Vy tak nemusíte řešit vůbec nic.

dovolená pohoda bez starostí
Spolupráce, díky které můžete starosti hodit za hlavu

Picture of Jakub Moravec
Jakub Moravec

Píšu novinky, tipy a doporučení
ze světa realit a financí

neplatici najemnik zklamani
Co dělat, když nájemník neplatí

Kdo nezažil, neuvěří. Vystěhovat neplatící nájemníky může být dost obtížné. Občanský zákoník je totiž chrání, i když přestanou plnit svoje povinnosti. Co v takové situaci můžete dělat a co rozhodně ne? Článek prozradí.

Čtěte více »