Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Přesný odhad ceny nemovitosti je alfou a omegou úspěšného prodeje

Každý chce svou nemovitost prodat co nejrychleji a za co největší peníze. Aby tomu tak opravdu bylo, PŘESNÝ odhad tržní ceny nemovitosti je veledůležitým krokem, který se nesmí podcenit.
terč přesný odhad ceny nemovitosti

Pokud jste se rozhodli prodat svůj byt nebo dům, potřebujete znát jeho reálnou tržní cenu. A k tomu právě slouží tržní odhad. Ten zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na výslednou cenu mohou mít vliv – stav nemovitosti, velikost, dispozice, lokalita atd.

Je-li je tržní odhad ceny nemovitosti stanovený správně = vyděláte, když ne = proděláte. A nejde tady o koruny. Není ho tak vhodné podceňovat. 

Odhad ceny nemovitosti rozhodně nedělejte sami

Tržní odhad ceny se může na první dobou zdát jednoduchý, ale není tomu tak. Majitelé, kteří si svou nemovitost rozhodnou prodat sami, mají totiž často zkreslené představy o prodejní ceně. Myslí si, že když se porozhlédnou po realitních serverech (např. Srealitách) a narazí na podobné nemovitosti v blízkém okolí, mají vyhráno. Netuší však, že často srovnávají jablka s hruškami a jejich laický odhad se od té skutečně tržní ceny může lišit klidně i o statisíce korun. Jakto? 

výhra zlatý pohár nemovitost
Samoprodejci si často myslí, že stačí kouknout na Sreality a mají vyhráno

Prodejní cena se většinou nerovná ceně inzerované. Nevíte tak, za kolik se ve skutečnosti dané nemovitosti prodaly. A vyslednou cenu ovlivňují i „drobnosti” jako výhledy z oken, patro, výtah, blízkost silnice ad. Srovnávat tak můžete dvě naprosto totožné nemovitosti.

Pozor! I odhad ceny z katastru nemovitostí má svá úskalí, pokud nemáte celkovou znalost trhu. A stejně tak i online odhad nemovitosti z různých automatických kalkulaček je pouze orientační – ty nedokáží pokrýt veškeré parametry, které vstupují do výsledné ceny. 

Jak tedy správně určit tržní cenu nemovitosti

Důležitou roli ve správném určení tržní ceny nemovitosti hraje tzv. srovnávací metoda a samotný makléř/odhadce. Srovnávací metoda využívá reálná data z trhu, potažmo realitní makléř/odhadce porovnává ceny prodaných nemovitostí stejného typu v dané lokalitě. Využívá k tomu cenové mapy z katastru nemovitostí a interní databázi své realitní kanceláře. Z té získává opravdu podrobné informace o prodaných nemovitostech v nejbližším okolí, např. jak dlouho se nemovitosti prodávaly a za jaké maximální ceny se ve výsledku prodaly.

cas hodiny
Časy prodejů nemovitostí v okolí jsou důležité informace

No a k přesnému určení tržní ceny nemovitosti nesmí chybět ani zkušenosti makléře/odhadce, tzn. jak velkou má praxi s odhady a zároveň jak dobře se vyzná v oblasti, ve které se nachází vaše nemovitost.

PŘESNOST. Proč je při určení odhadu tržní ceny tak důležitá?

Protože s příliš vysokou a naopak ani s příliš nízkou cenou svou nemovitost dobře neprodáte. Pokud totiž cenu nadsadíte s myšlenkou, že to třeba někdo koupí… a ono se tak nestane, budete muset jít s cenou dolů. Celý prodej se tím protahuje – z takové nemovitosti se často stává tzv. ležák, který ve finále neprodáte ani za běžnou tržní cenu, protože působí problematicky. Pokud zase nemovitost podhodnotíte, prodáte ji sice rychle, ale určitě ne za nejvyšší možnou cenu = proděláte. 

Aspekty, které mají vliv na přesný odhad nemovitosti
  • Velikost nemovitosti v m2
  • Dispozice nemovitosti
  • Výška stropů
  • Stav nemovitosti
  • Lokalita (např. Brantice u Krnova vs. Ostrava)
  • Dopravní dostupnost (vzdálenost autobusu, vlaku,…)
  • Občanská vybavenost (školy, školy, obchody, úřady,…)
  • Chystané projekty v okolí (obchodní centrum vs. nová rychlostní silnice)
  • Aktuální situace na trhu
  • Ostatní „drobnosti” jako výhled z oken, způsob vytápění, vybavení, patro, výtah, terasa, orientace vůči světovým stranám atd.
práce na stavbě lidé novostavba
I např. chystané projekty v okolí mají vliv na cenu nemovitosti

Parametrů, které ovlivňují cenu vaší nemovitosti je opravdu mnoho. Proto nedoporučujeme spoléhat se pouze na porovnání cen, např. z Srealit. Opravdu se vyplatí, když tuto disciplínu svěříte do rukou kvalitního realitního makléře/odhadce nemovitostí.

Tržní odhad ceny nemovitosti – nezávazně, přesně a za 0 Kč

Pokud chcete přesný tržní odhad nemovitosti, díky kterému prodáte svůj byt či dům za maximální možnou cenu a do 2 měsíců, kontaktujte nás. Stejně tak vám zajistíme bankovní odhad pro získání hypotéky, odhad pro účely dědictví, nebo pro dělení společného jmění manželů.  

Picture of Jakub Moravec
Jakub Moravec

Píšu novinky, tipy a doporučení
ze světa realit a financí

neplatici najemnik zklamani
Co dělat, když nájemník neplatí

Kdo nezažil, neuvěří. Vystěhovat neplatící nájemníky může být dost obtížné. Občanský zákoník je totiž chrání, i když přestanou plnit svoje povinnosti. Co v takové situaci můžete dělat a co rozhodně ne? Článek prozradí.

Čtěte více »